Atrakcje Gór Kaczawskich – wygasłe wulkany

Wielu miłośników górskich wędrówek co roku przyjeżdża na wakacje w Sudety, aby przemierzać szlaki turystyczne wyznaczone na zboczach tych pasm górskich. U podnóża Karpat mieści się spora baza noclegowa [wejdź na: meteor-turystyka.pl], rozsiana po okolicznych wioskach i miastach, która przyjmuje rzesze wędrowców. Większość z nich wybiera się w najbardziej znane regiony, natomiast niewielu docenia niewielkie pasmo Gór Kaczawskich. To wielki błąd, ponieważ w tym urokliwym i tajemniczym regionie znajdują się szczególnie ciekawe struktury geologiczne, czyli wyerodowane szczyty wygasłych wulkanów.

U stóp wzniesienia Okole znajduje się stanowisko cennej lawy poduszkowej, a z jego szczytu rozciąga się wspaniała panorama Karkonoszy. Z kolei wygasły wulkan Wilcza Góra wyróżnia się niezwykłym układem słupów z bazaltu, który przypomina nieco ułożenie płatków kwiatu. W pobliżu wzniesienia znajdują się trzy ciekawe jaskinie pseudokrasowe. Kamieniołom, który powstał tu w dawnych czasach celem pozyskiwania bazaltu, pozwala podejść blisko góry i zobaczyć od środka wnętrze wulkanu. Również na zboczach Organów Wielisławskich eksploatowano złoża skalne. To właśnie dzięki kamieniołomom wydobywającym porfir doszło do odsłonięcia niezwykłej struktury skalnej na zboczu, przypominającej właśnie organy kościelne. Na szczycie góry można obejrzeć ruiny zamku zbójeckiego i karczmy, a po drodze do tej atrakcji mija się ciekawy układ starych grobli. Wewnątrz Organów Wielisławskich poszukiwacze skarbów wydrążyli liczne korytarze i sztolnie podczas poszukiwań zbójeckiego złota.

Górzec to również szczyt wygasłego wulkanu, który kiedyś stanowił miejsce obrzędów pogańskich, a potem stała tu warownia. W średniowieczu wybudowano na wierzchołku niewielki zamek, a potem kaplicę pielgrzymkową, pustelnię i stacje Męki Pańskiej, zręcznie wyrzeźbione w piaskowcu. Jeszcze niedawno przybywali tu pątnicy. Obecnie główną atrakcję Górca stanowi opuszczona sztolnia Rudolf, którą otwarto dla turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>