Polski Związek Piłki Nożnej - najpopularniejszy związek sportowy w Polsce

Akademia Młodych Orłów

W kwietniu 2014 roku odbyła się inauguracja Akademii Młodych Orłów – autorskiego projektu Polskiego Związku Piłki Nożnej. AMO to najlepsze źródło pozyskiwania talentów w wieku od 6 do 11 lat. Jest to projekt wzorcowej akademii piłkarskiej, w której chłopcy i dziewczynki podzieleni są na trzy kategorie: Skrzaty, Żaki i Orliki.

Akademia z prawdziwego zdarzenia

Jedna dozwolona nieobecność w miesiącu i żółta karta za brak postępów w nauce – brzmi groźnie, ale mimo surowych reguł panujących w Akademii Młodych Orłów, chętnych nie brakuje. Celem AMO jest bezpłatne szkolenie dzieci i wychowanie ich w duchu sportu. Popularyzacja piłki nożnej wśród najmłodszych adeptów futbolu w znacznym stopniu podnosi poziom piłki nożnej w Polsce na wstępnym etapie szkolenia. Projekt jest gwarancją szkolenia na najwyższym poziomie. Zajęcia Akademii Młodych Orłów poddane są stałemu monitoringowi przez PZPN, który współpracuje z Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej w zakresie szkolenia. AMO jest wsparciem dla klubów, a nie ich konkurencją. Akademia angażuje całe środowisko piłkarskie w Polsce w jednolite szkolenie. Młodzi zawodnicy trenują w swoich klubach, a w zajęciach AMO uczestniczą dwa razy w tygodniu. Akademia opiera się na czterech podstawowych filarach:

• Wizja i filozofia,

• Infrastruktura,

• Metodologia,

• Edukacja i skauting.

Wiele okazji, by się pokazać

Po dwóch latach działania Akademii Młodych Orłów, niemal 100 dzieci znalazło klub, a ponad 100 uczestników zmieniło barwy klubowe. Żeby dostać się do AMO, należy przejść testy piłkarskie podczas cyklicznego Dnia Talentu. Jest to rodzinny piknik, podczas którego przeprowadzone zostają standardowe testy dla chętnych do wstąpienia w szeregi Akademii. Testy składają się z licznych konkurencji, które są oceniane przez trenerów w skali 0-1,5 pkt. Są to m.in. zwroty z piłką, bieg bez piłki, drybling czy żonglerka. Akademia Młodych Orłów składa się z trzech kategorii: Skrzaty, Żaki i Orliki. W każdej grupie może znajdować się maksymalnie 16 dzieci. Akademia przy współpracy z samorządami prowadzi swoje zajęcia na boiskach typu orlik. Podczas wakacji odbywają się turnusy Letniej Akademii Młodych Orłów w Gniewinie. Są tutaj zapraszani wyróżniający się młodzi adepci futbolu, z których trenerzy wyłaniają kandydatów do młodzieżowych reprezentacji narodowych. W styczniu 2017 roku PZPN zorganizował pierwszą Zimową Akademię Młodych Orłów w Bydgoszczy. Przez tydzień, pod okiem sztabów szkoleniowych trenowało 40 zawodników z rocznika 2004.

W poszukiwaniu talentów

Po ogromnym sukcesie Akademii, w 2018 roku PZPN ruszył z projektem MAMO, czyli Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Celem projektu Departamentu Szkolenia oraz Grassroots jest wyłonienie największych talentów oraz edukacja trenerów. MAMO to w wielkim skrócie 1920 wizyt szkoleniowych w Polsce, przeprowadzonych przez 16 dwuosobowych zespołów trenerskich. Jednolity program, praktyczne pokazy treningów i najnowsze trendy szkoleniowe - to tylko niektóre atuty wizyt trenerskich w ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów.