Polski Związek Piłki Nożnej - najpopularniejszy związek sportowy w Polsce

Sukcesy sportowe w XX wieku

Polski Związek Piłki Nożnej został założony w 1919 roku. Jednak na pierwsze sukcesy trzeba było czekać ponad pół wieku. To właśnie w latach 70-tych i 80-tych PZPN święcił największe triumfy w swojej historii. Bohaterami minionego stulecia były bez wątpienia „Orły Górskiego”. Oto największe sukcesy polskiej drużyny narodowej w XX wieku:

Złoty medal olimpijski: Monachium 1972

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium zostały rozegrane w dniach 27 sierpnia – 10 września 1972 roku. W turnieju wzięło udział 16 drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy. Podopieczni trenera Kazimierza Górskiego wygrali grupę D, pokonując w pierwszym meczu Kolumbię 5:1, następnie Ghanę 4:0 i na koniec NRD 2:1. W kolejnej fazie grupowej, Reprezentacja Polski trafiła do grupy 2, gdzie zmierzyła się z Danią, ZSRR i Marokiem. Po remisie z Duńczykami, Polacy pokonali Związek Radziecki 2:1, a w meczu o finał zdeklasowali ekipę z Afryki aż 5:0. W meczu o złoto, „Orły Górskiego” zmierzyły się z Węgrami. Po pierwszej połowie to „Madziarzy” prowadzili 1:0, jednak w drugiej odsłonie dwoma trafieniami popisał się król strzelców turnieju - Kazimierz Deyna. W złotej drużynie olimpijskiej grali wówczas m.in. Robert Gadocha, Jerzy Gorgoń, Grzegorz Lato czy Włodzimierz Lubański.

Brązowy medal Mistrzostw Świata: RFN i Berlin Zachodni 1974

Po fantastycznych eliminacjach i pamiętnym meczu na Wembley 17 października 1973 roku, „Orły Górskiego” awansowały do mundialu w RFN i Berlinie Zachodnim. W pierwszej fazie grupowej, Reprezentacja Polski trafiła do grupy D. Zwycięstwa z Argentyną 3:2, z Haiti 7:0 i z Włochami 2:1 dały Polakom pierwsze miejsce i awans do grupy 2 z RFN, Szwecją i Jugosławią. Podopieczni trenera Górskiego pokonali Szwedów 1:0 i Jugosławię 2:1. Spotkanie z RFN było meczem o finał dla obu zespołów. Niestety, po bramce Gerharda Müllera, to nasi zachodni sąsiedzi mogli cieszyć się z awansu do wielkiego finału. Spotkanie z RFN przeszło do historii piłki nożnej jako „mecz na wodzie”. W pojedynku o brązowy medal, Polacy pokonali Brazylię po golu Grzegorza Laty w 76 minucie spotkania. Polski napastnik z 7 bramkami na koncie został królem strzelców mundialu.

Złoty medal Mistrzostw Europy U-16: Turcja 1993

Po koncertowych eliminacjach, w turnieju głównym Polacy trafili do grupy ze Szwajcarią, Islandią i Irlandią Północną. Po remisie 1:1 z „Helwetami”, polscy juniorzy pokonali Islandią 2:0 oraz Irlandczyków z Północy 1:0. W ćwierćfinale, podopieczni Andrzeja Zamilskiego zmierzyli się z reprezentacją Belgii. W tym spotkaniu, o awansie do najlepszej czwórki tureckich mistrzostw zdecydowały rzuty karne. Lepsi okazali się biało-czerwoni i to oni znaleźli się w strefie medalowej. W meczu o finał, reprezentanci Polski zagrali z Francją. W tym spotkaniu, po raz kolejny regulaminowy czas gry nie wyłonił zwycięzcy. Jednak zaraz po rozpoczęciu dogrywki, złotą bramkę zdobył Artur Andruszczak i to Polska cieszyła się z gry o złoty medal. Wielki finał został rozegrany w Stambule a przeciwnikiem naszych juniorów była reprezentacja Włoch. Dzięki bramce Marcina Szulika, biało-czerwoni zostali mistrzami Europy U-16. Był to pierwszy złoty medal dla polskiej reprezentacji na arenie międzynarodowej od czasów Igrzysk Olimpijskich w Monachium.

W XX wieku polskie drużyny narodowe zdobywały mnóstwo medali Mistrzostw Europy i Świata. Warto wspomnieć również m.in. srebrny medal Igrzysk Olimpijskich (1976 i 1992) oraz brązowy medal Mistrzostw Świata (1982).