Polski Związek Piłki Nożnej - najpopularniejszy związek sportowy w Polsce

Rozgrywki prowadzone przez PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej jest odpowiedzialny za organizację wielu rozgrywek w Polsce. PZPN koordynuje zmagania kobiet i mężczyzn w piłce nożnej, halowej oraz plażowej na ich najwyższych poziomach rozgrywkowych. Za niższe ligi odpowiedzialne są Wojewódzkie i Okręgowe Związki Piłki Nożnej.

Ekstraklasa w piłce nożnej mężczyzn

Najwyższy poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Ekstraklasa została założona w 1926 roku i do 2008 roku nosiła nazwę I Ligi Piłki Nożnej. 12 sierpnia 2005 roku została przekształcona na zawodową. Najlepszym strzelcem Ekstraklasy jest Ernest Pohl, który w barwach Górnika Zabrze i Legii Warszawa strzelił 186 bramek. Natomiast najwięcej występów zaliczył Łukasz Surma, który aż 559 razy wchodził na boiska Ekstraklasy, reprezentując takie kluby jak: Wisła Kraków, Ruch Chorzów, Legia Warszawa i Lechia Gdańsk. Przebieg aktualnych rozgrywek można śledzić na oficjalnej stronie Ekstraklasy.

I liga polska w piłce nożnej mężczyzn

Jest drugim poziomem rozgrywkowym w Polsce zaraz po Ekstraklasie. Do roku 2008 nazywana była II ligą. Została utworzona w 1948 roku w Warszawie. Pierwszym zwycięzcą I ligi została drużyna Górnik Radlin.

II liga polska w piłce nożnej mężczyzn

Jest trzecią ligą w hierarchii rozgrywek piłkarskich w Polsce. Została założona 26 lutego 1966 roku w Warszawie. Do roku 2008 nazywana była III ligą. Od 2002 roku PZPN dopuszcza do rozgrywek II ligi wyłącznie kluby profesjonalne. Do 2014 roku zmagania w II lidze toczyły się w dwóch grupach: zachodniej i wschodniej.

Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn

Coroczne rozgrywki organizowane przez PZPN. Puchar Polski został utworzony 16 września 1925 roku. Zwycięzca tych rozgrywek otrzymuje prawo gry w eliminacjach do europejskich pucharów oraz Superpucharze Polski. Prawo startu w krajowym pucharze mają wszystkie klubowe drużyny piłkarskie w Polsce. Spotkania toczą się w systemie pucharowym, gdzie przegrywający odpada z dalszej rywalizacji. Kluby od najniższej klasy rozgrywkowej, aż do II ligi uczestniczą najpierw we wstępnej fazie Pucharu Polski na szczeblu okręgowym i wojewódzkim. Pierwszym triumfatorem rozgrywek została Wisła Kraków. Natomiast zdecydowanym liderem pod względem końcowych zwycięstw jest Legia Warszawa.

Centralna Liga Juniorów w piłce nożnej

PZPN jest organizatorem męskich ligowych rozgrywek w Polsce, które są przeznaczone dla juniorów starszych i młodszych. Centralna Liga Juniorów została utworzona w 2013 roku w miejsce Młodej Ekstraklasy. Zwycięzcy CLJ zostają Mistrzami Polski w swojej kategorii wiekowej.

Ekstraklasa w piłce nożnej plażowej

Najwyższa klasa rozgrywkowa, która została założona w 2012 roku przez PZPN. Pierwszym zwycięzcą rozgrywek została drużyna Grembach Łódź. Rozgrywki krajowego beach soccera toczą się również na niższym poziomie ligowym oraz Pucharze i Superpucharze Polski.

Ekstraliga w piłce nożnej kobiet

Najwyższa klasa kobiecych rozgrywek piłkarskich w Polsce została założona w 1979 roku. Triumfatorem premierowego sezonu Ekstraligi została drużyna Czarni Sosnowiec. Od 2010 roku, żeńskie rozgrywki toczą się na czterech poziomach ligowych oraz Pucharze Polski.

Ekstraklasa w futsalu

Założona 6 listopada 1994 roku przez Wydział Futsalu PZPN. Pierwszym triumfatorem rozgrywek została drużyna PA Nova Gliwice. Mecze piłki halowej rozgrywane są również na niższych poziomach ligowych oraz Pucharze Polski. Ligowe mecze w futsalu rozgrywają również kobiety.