Polski Związek Piłki Nożnej - najpopularniejszy związek sportowy w Polsce

Reprezentacje prowadzone przez PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej to nie tylko Reprezentacja A, którą znają i oglądają wszyscy kibice. PZPN prowadzi również reprezentacje kobiece, młodzieżowe, a także jest jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki halowej oraz plażowej.

Reprezentacja A

Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn to najpopularniejszy zespół reprezentujący nasz kraj w rozgrywkach międzynarodowych. W biało-czerwonych barwach mogą występować jedynie zawodnicy posiadający polskie obywatelstwo. Polska uczestniczy w rozgrywkach FIFA oraz UEFA. Jednym z największych sukcesów Reprezentacji A było złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku oraz dwukrotnie trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w 1974 i 1982 roku. Najlepszym strzelcem reprezentacji jest Robert Lewandowski.

Reprezentacje kobiet

PZPN jest również odpowiedzialny za funkcjonowanie Reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet. Żeńska reprezentacja narodowa rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy w 1981 roku. Przed własną publicznością, biało-czerwone zadebiutowały trzy lata później. Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi również kobiece reprezentacje młodzieżowe U-19, U-17 i U-15.

Reprezentacje młodzieżowe

PZPN stawia na młodzież, prowadząc reprezentacje w wieku 15 do 23 lat. Reprezentacja Polski U-21 powstała w 1976 roku wskutek zmian w rozgrywkach młodzieżowych UEFA. Jednym z największych sukcesów w tej kategorii wiekowej jest srebrny medal olimpijski z 1992 roku. Imprezą docelową kadry U-20 są Mistrzostwa Świata oraz Turniej Czterech Narodów. Polscy dwudziestolatkowie zdobyli m.in. brązowy medal na mundialu w 1983 roku. Reprezentacja Polski U-20 została wybrana na gospodarza Mistrzostw Świata w 2019 roku.

Reprezentacja w beach soccerze

Męska Reprezentacja Polski w piłce nożnej plażowej powstała w 2003 roku. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialna była Polska Federacja Beach Soccera. W maju 2009 roku została przejęta przez PZPN. Reprezentacja w piłce plażowej swój pierwszy mecz rozegrała 2 sierpnia 2003 roku z Norwegią, zwyciężając 6:4. Jednym z największych sukcesów w historii polskiego beach soccera był awans do Mistrzostw Świata w 2017 roku.

Reprezentacje w futsalu

Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi także reprezentacje futsalowe, za których funkcjonowanie odpowiedzialna jest Komisja ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN. Reprezentacja Polski w piłce nożnej halowej mężczyzn powstała w 1992 roku. Swój debiutancki mecz rozegrała z Reprezentacją Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w futsalu. Wówczas padł remis 7:7. Grupa ds. Futsalu odpowiada również za reprezentację kobiet, która została utworzona w 2013 roku. Biało-czerwone w tym samym roku rozegrały swój pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy z Reprezentacją Czech. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2. PZPN prowadzi również młodzieżowe Reprezentacje Polski w futsalu U-21 oraz U-19.