Polski Związek Piłki Nożnej - najpopularniejszy związek sportowy w Polsce

Z podwórka na stadion

W 2000 roku po raz pierwszy rozegrany został turniej „Z podwórka na stadion”, którego organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej. Jest to największy turniej piłkarski dla dzieci w Europie. Początkowo, w ramach turnieju rozgrywano Mistrzostwa Polski do lat 10. Po roku 2013 rozszerzono rozgrywki o dodatkowe grupy wiekowe. Od 2007 roku sponsorem głównym turnieju jest firma Tymbark. To właśnie od udziału w tych zawodach rozpoczęła się kariera piłkarska m.in. Arkadiusza Milika czy Piotra Zielińskiego.

Podstawowe zasady

Organizatorem turnieju jest PZPN, a sponsorem głównym firma Tymbark. Dodatkowo w 2017 roku brązowym sponsorem rozgrywek została firma Electrolux. Zawody na szczeblach gminnych, powiatowych i wojewódzkich organizują Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. W ramach turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” rozgrywane są Mistrzostwa Polski chłopców i dziewcząt w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 oraz mistrzostwa wojewódzkie dla kategorii U-8. W turnieju mogą uczestniczyć szkoły podstawowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby sportowe oraz inne podmioty, które prowadzą działalność sportowo-edukacyjną. Zgłaszane drużyny muszą posiadać w składzie od 6 do 10 zawodników. Wyjątek stanowi najmłodsza kategoria wiekowa, gdzie minimalna liczba zgłoszonych może wynosić 5. Mecze rozgrywane są na specjalnie wyznaczonym polu gry na boiskach trawiastych lub ze sztuczną nawierzchnią. Czas trwania pojedynczego spotkania wynosi 2 x 10 minut. Jeśli Twoje dziecko chciałoby wziąć udział w tym turnieju odwiedź tę stronę i zapoznaj się ze szczegółami.

Przepustka do wielkiej kariery

Od XV edycji turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych: U-8, U-10 i U-12. Celem turnieju jest m.in. promowanie piłki nożnej wśród dzieci, a także wychowanie poprzez sport i kształtowanie zdrowego stylu życia. Turniej rozpoczyna się już w październiku na szczeblach gminnych i powiatowych. Wielki finał tych wyjątkowych rozgrywek odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zwycięzcy w nagrodę otrzymują od PZPN zaproszenia na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami. Najlepsi adepci futbolu mogą dodatkowo liczyć na udział w Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów. To właśnie tutaj swoją piłkarską przygodę rozpoczynał m.in. Arkadiusz Milik – ambasador turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Udział w tych rozgrywkach jest ogromną szansą na spełnienie marzeń. Przekonali się o tym również inni reprezentanci Polski, m.in. Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński czy Paulina Dudek. Od początku istnienia turnieju, trenerzy z PZPN dostrzegli ponad 50 reprezentantów Polski. Liczba ta pokazuje, jak wysoki poziom sportowy i organizacyjny prezentują te rozgrywki.