Polski Związek Piłki Nożnej - najpopularniejszy związek sportowy w Polsce

Narodowy Model Gry PZPN

W marcu 2016 roku w Hotelu Sheraton w Warszawie został zaprezentowany Narodowy Model Gry PZPN. Jego prezentację przeprowadził na żywo kanał „Łączy Nas Piłka”. Była to najbardziej wyczekiwana piłkarska pozycja wydawnicza w Polsce, która pozwala mówić jednym piłkarskim językiem. Podręcznik wydany przez PZPN stał się odpowiedzią na potrzeby skutecznego wdrożenia procesów szkoleniowych.

Inspiracja dla trenerów

Jak powiedział prezes Zbigniew Boniek: Narodowy Model Gry PZPN nie jest książką, lecz sposobem myślenia i logicznego prowadzenia zawodników od „Żaka”, aż do piłki seniorskiej. Była to pierwsza, tak kompleksowa publikacja Polskiego Związku Piłki Nożnej od ponad 30 lat. W szkoleniu najważniejsze jest kształcenie trenerów, bo to właśnie trener przekazuje zawodnikom swoje cechy i wiedzę. Dlatego Narodowy Model Gry PZPN jest zbiorem podstawowych zasad i reguł dla szkoleniowców wszystkich kategorii wiekowych. Podręcznik stanowi swego rodzaju inspirację dla trenerów do tworzenia własnych modeli gry. To ma być dla nich wędka, a nie ryba. Motywacją dla autorów do stworzenia jednolitej koncepcji gry i treningu były działania wielu europejskich federacji. Głównym akcentem opracowania stało się racjonalne połączenie praktyki z teorią. Należy pamiętać, że PZPN prowadzi reprezentację oraz kształci trenerów, jednak zawodników szkolą na co dzień kluby. Autorzy, na czele z koordynatorem projektu Marcinem Dorną, za docelowy system gry drużyny narodowej wybrali ustawienie 4-3-3. To najbardziej ofensywny i promujący grę do przodu system, a zawodnicy już od „Żaka” mają być przygotowywani tak, by czuć się dobrze w tym ustawieniu.

Recepta na przyszłość

Narodowy Model Gry PZPN był odpowiedzią na coraz większe potrzeby polskich trenerów, którzy oczekiwali pewnej standaryzacji. Podręcznik dostarcza kadrze trenerskiej nowatorską wiedzę, która pozwala jej lepiej prowadzić swoje zespoły. Publikacja ma w przyszłości pomóc osiągnąć sukcesy naszej reprezentacji, a także klubom w europejskich rozgrywkach. To właśnie na tym polu panuje największe niespełnienie. Wiele krajów skopiowało wzorce od innych federacji, jednak Narodowy Model Gry PZPN silnie akcentuje własną, polską tożsamość. Nie jest to gotowy podręcznik do wygrywania, lecz inspiracja dla szkoleniowców do jeszcze większej pracy. Książka zawiera ponad 300 stron, w których zostało zaproponowanych 56 ćwiczeń. Podręcznik został rozesłany do ponad 7 tysięcy klubów w całej Polsce. Dostępny jest również w formie pliku pdf w Internecie i można go bezpłatnie pobrać tutaj.